Používame cookies

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info

sk en
 

Bývanie na Nad Jazerom, alebo prečo si vybrať nehnuteľnosť na tomto sídlisku

Pridané: 11.3.2014

Mestská časť Nad Jazerom sa nachádza v južnej časti mesta Košíc a skladá sa z troch častí a to z obytnej, rekreačnej a priemyselnej.

S výstavbou bytových domov sa začalo na tomto sídlisku okolo roku 1972 a dnes má približne 25500 obyvateľov.

Jeho severnú časť obklopuje mestská časť Vyšné Opátske a južnú časť Krásna nad Hornádom. Jazero sa ako sídlisko vyníma dvomi vodnými tokmi a to Hornádom a Myslavským potokom a ďalej dvomi vodnými plochami Jazerom a Seligovým jazerom. Tým poskytuje obyvateľom sídliska, a nielen im široké rekreačné vyžitie po celý rok. V lete je v prevádzke vodný lyžiarsky vlek,  ktorý sa využíva aj na súťaže vo vodnom lyžovaní. Pláž je počas letnej sezóny sprístupnená obyvateľom Jazera na opaľovanie a využitie vodnej plochy na kúpanie, kde sa dajú zapožičať i vodné bicykle, prípadne člny. Správa sídliska každoročne dbá na čistenie vody ohraničenej vodnej plochy, tak aby spĺňala normy pre kúpanie.

V tesnej blízkosti pláže sú detské ihriská a park, kde sa dá posedením príjemne relaxovať pri vode a živej hudbe pravidelne každý víkend. V zime sa táto vodná plocha využíva na korčuľovanie a na rôzne zimné športové hry.  Popri Hornáde je vystavaná hrádza, ktorú obyvatelia využívajú na bicyklovanie, korčuľovanie, behanie.
Názvy ulíc sídliska Nad Jazerom nesú geografické pomenovania (napr.: Rovníková, Poludníková, Sputníková, Polárna, atď.) a názvy podľa riek (napr.: Azovská, Levočská, Čiernomorská, atď.).
Nájdete tu všetky typy bytových jednotiek, teda garzónky, jednoizbové, jedenapolizbové, dvojizbové i štvorizbové a výmery týchto bytov sa pohybujú od 24m2 až po 86m2. Sú to byty košického, alebo pražského typu s panelovou konštrukciou.

Byty s počtom izieb 1, 3, 4 disponujú loggiou, avšak  u väčšiny 2 izbových tento štandard chýba a disponujú nim 2 izbové byty iba na zopár uliciach tohto sídliska (loggiu majú 2 izbové byty na ulici Jenisejská, Galaktická, Gagarinovo nám., Nám.Kozmonautov, Talinská). V južnej časti sídliska sa nachádzajú pomerne mladé bytové domy, ktoré majú cca 13 rokov na ulici Talinská,  nachádzajúca sa blízko pri mestskej časti Krásna. V severnej časti sídliska vyrástla novostavba tehlového bytového domu na ulici Baltická s nadštandardnými typmi bytov, a taktiež pribudla na tejto ulici i radová zástavba rodinných domčekov.

Prevažne 90% bytov na tomto sídlisku je už v osobnom vlastníctve, preto sa môžu financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru.

Správcovia bytových domov spolu s nájomníkmi zapracovali na zatepľovaní blokov a teda väčšina z nich je už zateplená s novou fasádou i strechou.

Rodičia si môžu vybrať vzdelávanie pre svojich najmenších so širšieho výberu materských škôl, ktorých je na sídlisku 5, základných škôl je na sídlisku taktiež 5, dokonca na Irkutskej ulici sídli umelecká škola, jedno 8 ročné gymnázium na Dneperskej, kde môžu plynule žiaci študovať po prechode zo základnej školy Dneperskej, ktorá je zameraná na matematiku, Jenisejská základná škola so zameraním na cudzie jazyky. Na Polárnej ulici do svojich radov príjma študentov Obchodná akadémia Polárna, či Združená Stredná škola dievčenská na Textilnej ulici.
V neposlednom rade aj cirkev má na tomto sídlisku svoje zastúpenie rímskokatolíckym kostolom Troch košických mučeníkov a provizóriom gréckokatolíckeho kostola na Spišskom námestí, ktoré je už len dočasné, pretože v dohľadnej dobe sa gréckokatolícky veriaci budú tešiť svojmu kostolu ktorý je už momentálne v štádiu výstavby.

Sídlisko sa môže pýšiť i svojou občianskou vybavenosťou čo sa týka polikliniky, dve pošty, polície, miestneho úradu, knižnice Jána Bocatia, kultúrneho strediska Jazero, kultúrne stredisko Iskra, dva kluby dôchodcov, materské centrum pre matky s deťmi Haliganda, obchodné centrá Bransiko, Ural, Važec, Čingov, Idea, Mc Donald,  a široké zastúpenie veľkých obchodných sietí ako Fresh,  Tesco, Billa, už rozpracovaný projekt pre Kaufland a naplánovaný tiež Lidl.

Mestská hromadná doprava je tu istená  autobusovými a električkovými linkami s vyhradenou dopravou až do mestskej časti Krásna nad Hornádom a Bohdanovce. Do centra mesta (k Auparku) sa tak obyvatelia dostanú s MHD za cca 14 – 15 minút a autom cca 7 – 10 minút v závislosti od ulice kde bývajú.

Zo zaujímavosti: Aktivity obyvateľov Jazera, ktoré stihli vlani:

  • Jar privítali ,,ľadové medvede“ na pláži i vo vode
  • Grantový program Hodina deťom (realizátorom je ZŠ Jenisejská)
  • Projekt dúhové okuliare, zameraný na ľudské práva a toleranciu
  • 20.ročník súťaže Talent show
  • Klub dôchodcov: súťaž o najlepšiu babku a najšikovnejšieho dedka Jazera
  • Klub Iskra: súťaž o najlepšieho remeselníka na Jazere
  • Klub Iskra: Vernisáž fotografií
  • Materské centrum Haliganda: nominácia na ocenenie mamičiek
  • SCVČ organizuje ,,Letné tábory volajú“
  • Rímskokatolícky kapláni a vychovávateľky na ZŠ organizujú formou detského klubu ,,Detskú misiu“

Ak sa rozhodujete medzi lokalitami kde kúpiť tú pravú nehnuteľnosť, možno Vám tento blog pomôže utvoriť si hlbší pohľad na toto krásne sídlisko.

Splňte si sen o bývaní v prostredí plnom relaxu, kultúrneho vyžitia, oddychu, a zároveň s bohatou občianskou vybavenosťou. V Košiciach je určite táto mestská časť iná, špecifická a ponúka to, čo iným sídliskám chýba.