NARKS NARKS CEI Realitná únia

Blog

REALITNÉ RIZIKÁ A NEKALÉ PRAKTIKY

Na trhu s realitami sa klienti môžu čoraz častejšie stretnúť s rizikami aj podvodmi.
Pri obchodovaní s realitami v poslednej štatistike realitní kolegovia odhadujú rizikový každý  10 obchod.  Ja by som z praxe povedala, že každý 7 – 8 obchod a bude to ešte častejšie. 

 

80 až 90% týchto rizikových obchodov vyplýva z finančných a sociálno-spoločenských problémov daných klientov, ktorí prichádzajú o prácu, dôsledkom čoho je neschopnosť splácať pôžičky, leasing, hypotekárny úver, atď.

 

V núdzi a v ťažkej životnej situácii sa bezradní klienti obracajú na viaceré realitné kancelárie s cieľom čo najrýchlejšie dostať sa zo spomínaných problémov.  Avšak, nie vždy sa im podarí túto situáciu vyriešiť podľa vlastných predstáv a dostávajú sa tak, ešte do väčšieho finančného problému.  Prečo?..Pretože: ,,Žiaľ, musím povedať,  že niektoré z realitných kancelárií túto situáciu klienta bezcharakterovo zneužijú vo svoj prospech k nenásytnému úžitku a z niekedy zjavne ,,malej dĺžnej čiastky“  ich dotlačia na úplne minimum možnej predajnej ceny ich nehnuteľnosti na trhu.

 

Jeden z príkladov z praxe:

 

V roku 2011 ma jeden manželský pár zavolal s tým, že majú 2 izbový byt na KVP,  ktorý potrebujú urýchlene predať z toho dôvodu, že majú dlh na nájomnom, dôsledkom toho že obaja prišli o prácu a ďalšiu si nevedia nájsť. Za obdobie 8 mesiacov im na nájomnom narástol dlh 1360,-€  a 700,-€ bol dlh na nesplácanej pôžičke cez jednu českú požičovňu, ktorú vybrali v čase, keď pracovali v Čechách.
Dohodla som si s nimi stretnutie hneď na nasledujúci deň, priamo na ich byte s tým, že ho rovno znáborujem (vezmem do ponuky na predaj) a preberieme priamo na mieste podmienky, postup predaja  a adekvátnu cenu.
Môj nábor bol dohodnutý na 16,00. Keď som už zazvonila na dvere, práve vyprevádzali ,,kolegu“ z inej nemenovanej, ale v Košiciach veľkej RK, ktorého im pri všetkej dobrej viere našla cez inetrnet ich ,,láskava suseda, že on im možno môže tiež pomôcť“.
     Je zrejmé a v praxi zaužívané, že tú istú nehnuteľnosť môžu vziať do svojej ponuky viaceré RK.
Po jeho odchode, títo dvaja na mňa pozerali vystrašení a s trasľavým hlasom mi hovorili, že už sa ledva pozerali na hodiny kedy prídem aby sa predchádzajúceho kolegu zbavili. Nechápala som však prečo, lebo dlh predsa nie až tak vysoký s akým sa zvyknem stretávať a ich problém predsa riešiteľný je.
Boli úplne vyplašení a len tak sa z nich sypalo, že pán im ponúkol, že im obe dĺžne čiastky bez okolkov vyplatí, ale je preto potrebné, aby urobili kúpnu zmluvu s jeho polovičným vlastníckym podielom na liste vlastníctva a následne na to, ho bude predávať iba RK pre ktorú pracuje. Asi najľahší spôsob ako sa dostať k bytu!
Zjavne to vyzerá veľmi lákavo, pre ľudí ktorí sú už aj tak na pokraji psychického zrútenia a chytajú sa každej slamky. Lenže taká RK nemá ani náhodou v úmysle dobrosrdečne pomôcť. Vysvetlím prečo.

 

Potom akoby došlo k prepisu podielových vlastníckych práv, stanovila by táto RK čo najvýhodnejšiu cenu predaja tohto bytu na tomto sídlisku, aby sa čím skôr predal. Čiže ,,pod-cenu“! A cena na predaj im bola povedaná 45 000,-€! Dôsledkom toho zúfalí predávajúci prichádzajú o svoju možnosť prísť k väčším peniazom z predaja, samozrejme okrem dlžnej čiastky, ktorú predsa RK treba vrátiť! Manželia by už nemali na výber vyjednávania vyššej predajnej ceny, pretože nemajú žiaden svoj príjem z čoho by financovali ďalší nájom a ďalšiu splátku pôžičky spoločnosti v Čechách. A problém by sa opakoval znova: dlh,  ešte nižšia predajná cena a následne už by sa nedostali ku kúpe menšieho bytu. Tu by sa už vlastníctvo prepísalo na ,,nekolegu“ z RK a manželia odchádzajú z obchodu ,,naprázdno“!  RK by týmto spôsobom získala byt a následne na to by ho hneď predávala za trhovú cenu, v tom roku takýto byt stál 56 000,-€ – 57 000,-€.

 

Celý tento proces navrhnutý  ,,nekolegom“ som im dopodrobna vysvetlila a po vysvetlení som navrhla moju alternatívu:

    Byt dám okamžite do ponuky za predajnú cenu 53 000,-€, ktorá je zaujímavá pre potencionálneho kupujúceho, ale stále aj pre predávajúcich, kde je už zarátaná provízia 1500,-€, čiže manželia dostanú 51 500,-.

 

Hľadám klienta, ktorý môže čerpať HÚ, ale je potrebné aby mal hotovosť v dlžnej čiastke 2100,-€.
Zároveň, hneď na ďalší deň vyhľadám exekútora, ktorý má dlžoby na starosti a oznámim mu, že situácia je už v riešení a čoskoro budú všetky pozdĺžnosti uhradené. Odteraz až do ukončenia obchodu som s exekútorom v kontakte, čím sa aspoň na čas zabráni, aby neposúval exekúciu na dražbu.
Následne po predaji, sa klientom venujem ďalej za účelom zabezpečenia náhradného bývania, avšak takú ktorej maximálna najvyššia cena bude 45 000,-€ z toho dôvodu, aby mali k dispozícii zvyšnú sumu z predaja zadlženého bytu na úhradu nájomného na vykrytie doby, kedy si nájdu zamestnanie.
Klienti po tomto rozhovore, boli primerane situácii nadšení a bolo vidieť, že majú aspoň malú iskru nádeje, že nebudú musieť podstúpiť riziko dražby a dokonca že sa im zabezpečí ďalšie bývanie, aj napriek tomu, že nemajú toho času ešte prácu.
Od tejto návštevy už so žiadnou inou RK nechceli viac komunikovať. Do týždňa som im našla kupujúcu, ktorá čerpala HÚ z banky a 2100,-€ si požičala hotovosť od rodičov. Po vystavení certifikátu z banky, sme urobili Zmluvu o budúcej zmluve a na základe Zmluvy o finančnej výpomoci a zmenky sme vyplatili u exekútora celý dlh. Exekútor nám hneď vydal výmaz ťarchy pre kataster. O týždeň na to, sme už podpisovali záložné a kúpne zmluvy.
Do ďalších dvoch nasledujúcich týždňov som manželom našla 1 izbový byt na Ťahanovciach za 41 500,-€.  Počas tých dvoch týždňov, kedy som im ja hľadala nové bývanie, oni si našli obaja prácu. Nájom pravidelne platia, ale žiadne pôžičky už nechcú. Pri odovzdávaní ,,nového bytu“, boli neskutočne šťastní, spokojní a nesmierne vďační za pomoc pri celom obchode.
Z dôvodu obchodného tajomstva a rešpektovania osobných údajov, neuvádzam mená, priezviská, ani ulice bytov.

 

     Toto však bol ešte jeden z tých ,,lepších“ prípadov, kedy ,,nekolega“ ponúkol polovičné vlastníctvo, pretože sa aj za takúto nízku dlžnú čiastku ponúka úplny prevod vlastníctva hneď pri prvej návšteve. Na realitnom trhu je toto nekorektné jednanie označované ako nekalé obchodovanie s realitami, čo znamená rýchlo kúpiť za veľmi prospešných podmienok a následne rýchlo predať za veľmi výhodných podmienok, za predpokladu veľmi vysokého čistého zisku – čiže úžery.

 

Tento spôsob ale nemá nič spoločné s výkupom nehnuteľností, pri riešení predaja s dlžobami a ťarchami z rôznych dôvodov, pri ktorých sa jedná už o veľmi vysoké dĺžne sumy pod hrozbou dražby!  
Dnes je už dosť rozšírené toto nekalé obchodovanie na trhu týmto spôsobom, ono tu je a stále bude, len záleží na tom ktorý klient toto na svoj úkor využije, pretože títo klienti sú živná pôda pre týchto obchodníkov.

 

    Práve pre tieto dôvody klienti čoraz viac využívajú služby renomovaných realitných kancelárií,  ktoré sú na trhu známe a  ktoré vedia zabezpečiť v prvom rade právnu ochranu obidvoch zmluvných strán, kde sa pristupuje ku klientom korektne, subjektívne, nestranne a v prvom rade sa kladie čo najväčší dôraz na ich potreby a požiadavky s cieľom doviesť obchod do úspešného konca. 

 

Za posledné 3 roky klienti čoraz viac aktívne vyhľadávajú veľké realitné spoločnosti a sú ochotní zaplatiť si 3%tnú výšku provízie, pretože už si uvedomujú, že majú zaručené minimalizovanie týchto spomínaných realitných rizík.

<< Späť na zoznám článkov

O nás

Leaders & Partners (L & P) reality, s.r.o. je realitná kancelária pôsobiaca na území Českej a Slovenskej republiky.

Spoločnosť vznikla v roku 2013, na realitnom trhu pôsobíme už od roku 2006. Pobočky máme v Košiciach, Prešove, Senci, Bratislave a Prahe. Sme preto schopní ponúknuť svojim klientom naozaj širokú ponuku v oblasti predaja kúpy a prenájmu nehnuteľností určených na bývanie alebo podnikanie doma, ale aj v zahraničí, ako na príklad v Turecku a Maďarsku. Predávajúci majú jedinečnú možnosť inzerovať svoje nehnuteľnosti na platených portáloch v ČR a SR.

Sme členovia viacerých realitných asociácií a to NARKS, SORA, C.E.I. v roku 2017 máme v pláne stať sa členom ARK v Českej republike. Dôraz kladieme na kvalitu, profesionálny a individuálny prístup ku klientom, preto sú naši makléri certifikovaní a neustále školení. Každý maklér pristúpil k etickému kódexu, v ktorom sú zahrnuté hlavné princípy a hodnoty našej spoločnosti.

Záleží nám na spokojnosti našich klientov, ktorí sú u nás vždy na prvom mieste. Ponúkame komplexné realitné služby a celú radu doplnkových služieb. Dbáme na bezpečnosť, garancie a právne istoty, ktoré sú nevyhnutné na úspešný priebeh a ukončenie ukončenie realitného obchodu. Spolupracujeme s advokátskou kanceláriou, ktorá zabezpečuje to, aby bolo všetko v súlade so zákonom, dohliada na naše realitné obchody, počas ktorých prebieha systém vzájomnej kontroly. Je jedným z garantov právnych istôt. Snažíme sa na sebe neustále pracovať a zlepšovať sa, pretože spokojný klient je pre nás najvzácnejšou odmenou, ktorú môžeme za našu prácu získať.

Referencie

 • S vašou realitnou kanceláriou sme boli veľmi spokojní.Realitnému maklerovi pánovi Jurčekovi patrí jedno veľké dakujem je to veľký sympaťak , komunikatívny s ktorým sa naozaj veľmi príjemne spolupracovalo vrelo odporúčame. Ešte raz dakujeme

  rodina Kurucová
 • Realitnú kanceláriu L&P môžem odporúčať bez zaváhania. Ak hľadáte realitku, s ktorou pôjde kúpa bytu ako po masle, smelo si pýtajte sympatického pána Jurčeka! Pri porovnaní realitnej kancelárie L&P s tým, čím sme si prešli, kým sme sa dopracovali k bytu hodnotím komunikáciu, promptnosť, prístup k záujemcovi, relevantnosť informácií, ochotu, rozsah služieb, profesionálnosť, spoľahlivosť a pripravenosť na jednotku. Jediným strašiakom môže byť výška provízie, avšak musím povedať, že je plne zaslúžená. P. Jurček bol dokonca ochotný dobehnúť aj na preberanie bytu počas Veľkého piatku a pomôcť nám s otázkami, ako ďalej s prepisovaním energií. Celkový prístup bol osviežujúci a odbremenil nás od mnohých starostí v tomto hektickom období a to je dôvod, prečo je spolupráca s touto realitnou kanceláriou samozrejmosťou. Ďakujem za najprofesionálnejší a najvecnejší prístup v príjemnej atmosfére, lepšiu realitku v Košiciach nenájdete ☺

  Monika Kubalik
 • Chceme sa veľmi pekne poďakovať celej realitnej kancelárií L&P Reality, najmä realitnému maklérovi Ing.Klemovi Róbertovi a​ realitnej maklérke pani V. Danyi, ktor​í​ nám nesmierne pomohl​i​ pri predaji domu. Ďakujeme za Váš čas, ochotu, flexibilitu a neuveriteľne prijateľský a profesionálny prístup.
  Boli sme s Vami nad mieru spokojní.

  rodina Boboňková
 • Po polročnom úsilí, obrovská vďaka realitnej kancelarií L&P Reality, na čele s Ing. R. Jurčekom ako aj celého jeho tímu, za splnenie nášho vysnívaného nového bytu. Ešte raz dakujeme a prajeme veĺa úspechov.. S pozdravom Vaši spokojní klienti. Balogh a Laškovská.

  Ingrid Laškovská
 • ... a my už máme Vianoce... dnes sme si prebrali kľúče od nášho nového bytu, ktorý sme nadobudli vďaka p. Jurčekovi. Týmto chceme vyjadriť našu spokojnosť s realitnou spoločnosťou LEADERS & PARTNERS a vašim realitným maklérom Ing. Richardom Jurčekom, ktorý nám pomohol pri výbere tohto bytu jeho profesionálnym prístupom, poradenstvom a ochotou konzultovať aj maličkosti. Vrelá vďaka.... Prajeme veľa pracovných úspechov...

  manželia Ľoncoví
 • Chceme sa veľmi poďakovať p. Jurčekovi za všetky služby ktoré nám pri kúpe bytu poskytol. Je to seriózny realitný maklér, ktorému je spokojnosť klienta na prvom mieste. Vždy konal rýchlo a okamžite, neraz sme sa s ním stretli doriešiť papiere v neskorých večerných hodinách alebo cez víkend. Okrem toho že nám pomohol pri kúpe bytu, tak nám poskytol komplexné služby pri vybavovaní všetkých ostatných záležitostí okolo kúpe (hypotéka, poistenie).

  Spokojný klienti Mišo a Katarína Vlček
 • Radi by sme vyjadrili spokojnost pri predaji a zaroven kupe bytu p.Ing.Richardovi Jurcekovi. Svagrina nam ho doporucila ako promtneho,mileho,ochotneho a hlavne maximalne spolahliveho.S jeho sluzbami sme boli nad mieru spokojny.Tazko nas bolo presvedcit,ze cez realitnu kancelariu,ale musime uznat,ze sluzby maklera p.Ing.Richarda Jurceka boli nanezaplatenie.Vrelo to doporucujeme vsetkym,ktory sa rozhoduju predavat,ci kupovat cez realitku,a to hlavne cez LEADERS &PARTNERS,kde je fakt team ludi,ochotnych,ustretovych a spolahlivych.Nic sme nemuseli riesit,teda cely predaj a kupu bytov sme zverili do ruk,panu Ing.Richardovi Jurcekovi.Dakujeme,a budeme vrelo odporucat dalej,jak rodine,tak aj znamym,nech aj oni predaj a kupu nehnutelnosti zveria odbornikom,akym je p .Ing.Jurcek a budu to mat bez zbytocneho stresu.

  Vdacny a spokojny klienti, Jan a Eva Obsitosovi
 • Radi by sme vyjadrili maximálnu spokojnosť pri kúpe nového bytu s realitnou kanceláriou Leaders & Partners. Táto realitná kancelária je odzrkadlením férového, ľudského, odborného, efektívneho, jasného, vecného a najmä profesionálneho prístupu. Obzvlášť by sme sa chceli poďakovať p. Ing. Richardovi Jurčekovi za maximálnu ústretovosť, ochotu, serióznosť a vždy promptné reagovanie pri celom kúpnom procese nehnuteľnosti. Sme presvedčení, že realitná kancelária Leaders & Partners má veľký potenciál a perspektívu. Jednoznačné ich budeme odporúčať ďalej, našim známym, priateľom, blízkym, jednoducho všetkým, ktorí potrebujú pomoc, radu v oblastiach akými sú kúpa, prenájom, predaj nehnuteľnosti či vyhľadávanie extra služieb. Všetko to a ešte viac poskytuje práve táto realitná kancelária. Preto ju označujeme za veľmi kvalitnú vo všetkých smeroch.
  Želáme veľa ďalších úspechov a spokojných klientov.
  S pozdravom Vaši klienti

  Tušik a Nagyová
 • Týmto sa Vám chcem veľmi pekne poďakovať za vašu spoluprácu pri vybavovaní HU a kúpy bytu na koľko som bol spokojný viac ako na 100%. R.Jurček patrí medzi najlepších realitných maklérov v Košiciach. Prajem vám veľa ďalších úspechov s pozdravom Slavomír Pokuta. Thank you very much!!!

  Slavomir Pokuta
 • Dobry den p. Viktoria Danyi,

  tymto sa Vam chcem velmi pekne podakovat za vasu spolupracu pri predaji a kupe noveho bytu pre moju rodinku. Bola som nesmierne spokojna s pristupom Vas a Vasho kolegu - Ladislav Danyi (zaroven manzela) od prveho telefonatu az po celkovy predaj a kupu nehnutelnosti. Mozem povedat, ze som bola viac ako na 100% spokojna s vasou ochotou, ustretovostou a co je najdolezitejsie ludskym pristupom a psychickou podporou, nakolko nie vsetko ide vzdy podla nasich predstav. Myslim si, ze keby vsade na nasich uradoch pracovali ludia s vasim pracovnym nasadenim a laskavym pristupom hned by sa kazdemu zilo lahsie.Este raz Vam velmi pekne dakujeme a do buducna zelame vela uspechov na trhu a zivotnej pozitivnej energie.

  Lucia Kissova, Vas spokojny klient
 • Rád by som vyjadril maximálnu spokojnosť s profesionálnym prístupom real.kancelarii Leaders a Partners,s.r.o, nakoľko sú tu ľudia veľmi ústretoví a nápomocní. Veľmi mi pomohli. Sú to ľudia s veľkým srdcom a ide im hlavne o spokojnosť klienta. Zvlášť chcem poďakovat maklérke pani V. Danyi. Veľmi oceňujem jej komunikáciu so mnou,bol som vždy promptne o všetkom informovaný,oceňujem aj to že všetke zmluvy som si mohol v kľude doma preštudovať a akékoľvek otázky som s ňou mohol ihneď konzultovať. Ešte raz ďakujem a prajem veľa úspechov.

  Váš spokojný klient, Michal Toth
Internetová stránka www.lpreality.sk používa vrámci poskytovania služieb súbory cookies.  Súhlasim  Bližie informácie o ochrane osobných údajov nájdete TU.
 • L & P Reality
 • Nám. osloboditeľov 20
 • 040 01 Košice

Newsletter

PRIHLÁSENIE